Yeni üye  |  Giriş  
Açık Soru
"Küçük efsane Morris Mini zamanında nasıl bir arabaydı?"
asena  tarafından soruldu.    ( Kompliman Gönder)
Detaylar:
Bu soru kapanmıştır cevap verilemez.
Beğendim (0 oy)
 Konu Tavsiye Et
 Raporla

Arkadaşına İlet Arkadaşına İlet

 
[-] Tümünü Gizle
Cevaplayan: cinar
Tarih: 02.05.2009 03:44:001950’li yıllarda küçük otomobiller çok ucuzlamıştı. Kaplumbağa Volkswagen ve Renault 4 uygun fiyatlı olmaları nedeniyle o kadar çok satıldı ki, otomobil firmaları bu yöndeki talebi karşılamak için yeni modeller geliştirme sürecine girdiler. Küçük otomobilde aranan en önemli kıstas yakut tasarrufuydu. Ancak bu tür otomobillerde yolcu taşıma kapasitesinin de düşük olması bir dezavantajdı. İşte bu soruna yanıt bulmak için yola çıkan İngiliz BMC, 1959 yılında Morris Mini’yi piyasaya sürdü.

Bu küçük otomobilde dört yetişkin kişiye yer sağlamak için motor ve çekiş takımının küçük bir yere sığdırılması gerekiyordu. İzmir’de doğan ve 15 yaşında İngiltere’ye yerleşen Mini’nin yaratıcısı tasarımcı Alec Issigonis, arabanın motorunu enine yerleştirip, çekişi ön tekerleklere vererek bu alanda öncülük yaptı. Mini’nin ardından aile otomobilleri aynı plana göre yapılmaya başlandı.

Bir tasarım başyapıtı olan Mini, otomobil tarihinde de bir kilometre taşıdır. Küçük gövdesi, performansı ve son derece tasarruflu bir otomobil olmasıyla günümüzün küçük otomobillerinin de öncüsü oldu.

Yerden kazanma

Bu otomobilde neredeyse her santimetrekare değerlendirilmişti. Örneğin bagaj yeri kazanmak için gösterge tablosu ile kapı ve cam açacak kollarından bile vazgeçilmişti.

Morris Mini’nin küçük motor kapağının altına çok sayıda parçanın yerleştirebilmesi gerçekten büyük başarıydı. Otomobilin küçük burnunun içine bütün motor parçaları, soğutma sistemi, vites kutusu ve çekiş takımı, direksiyon donanımı ve ön süspansiyon yerleştirilmişti. Motor kapağının kısa olmasını sağlamak için radyatörler yana koyulmuştu. Gövde boşluğunda tasarruf sağlayan, 25 cm çaplı küçük tekerlekler kullanılmıştı. Motor kapağının altındaki alandan kazanmak içinse, akü bagajın içindeki yedek tekerleğin yanında bulunan özel yerine gizlenmişti.

Mini’nin üstün tasarım özellikleri arasında dişli kutusu ile son çekişin küçük motorun altına sığdırılmış olması da dikkat çekiciydi. Mini’de ayrıca, kauçuk koniler kullanılarak benzersiz bir süspansiyon kazandırılmış, böylece otomobildeki yolcu sayısından bağımsız olarak yolu kavrama olanağı sağlanmıştı.

Dışı küçük, içi büyük

Mini’de motorun küçük tutulmasıyla dört yolcu ve bagaja rahat yer sağlanmıştı. Ayrıca yolcu rahatlığına öncelik verilmesi benimsenmiş ve hatta Mini’den sonra çıkan otomobillerde alıcılar daha az oturma yeri ve kapasitesi olan otomobilleri beğenmemeye başlamışlardı. Mini’nin insan ve bagaj taşıma kapasitesi öyle efsaneleşmişti ki, insanlar onun içine nelerin sığabileceğini göstermek için yarışlar yaptılar.

Bu küçük otomobil takip eden yıllar içinde gösterdiği satış grafiğiyle de müthiş bir başarı sergiledi.
Bu cevabı beğendiniz mi? Beğendim (2)
 
  Bilmek isteyebileceğiniz sorular:
ajax Yükleniyor...
 
  Veya yardım edebileceğiniz sorular:
ajax Yükleniyor...
 

Turks.Net A.Ş. © 2008  Görüşleriniz bizim için çok önemli!
Soru Sor | Anasayfa | S.S.S. | Gizlilik Politikası | Kullanıcı Sözleşmesi | Telif Hakkı Politikası